Cieľom dreveného suda nie je úplne prevziať víno, ale poskytnúť mu oporu, aby si uvedomilo svoj skrytý potenciál a umožnilo dozrieť tým najlepším možným spôsobom.
Firmu auric vystihuje ultra moderná výroba drevených sudov, pri ktorej sa starajú aj o tie najmenšie detaily. Vedia, že detaily tvoria dokonalý celok, a preto je v konečnom dôsledku spokojný vinár.
Verím, že budete vedieť oceniť snahu celého kolektívu firmy auric.
Pokiaľ ide o rozdiel, môžeme povedať, že slavónsky dub je, mierne povedané, v rovnakej kvalitatívnej kategórii ako francúzsky dub. Je to však veľmi ťažké zovšeobecniť, pretože každý región vo Francúzsku má iný dub. Našou výhodou je, že surovina pochádza z našich lesov v súkromnom vlastníctve, takže na debnárstvo sa používa len tá najlepšia guľatina.
Hustota letokruhov na dúškach pre výrobu sudov je vynikajúca, na čo sme hrdí, pretože to považujeme za našu výhodu a tieto informácie je takmer nemožné získať od iných výrobcov.
Hoci mnohí iní bednári zaobstarávajú guľatinu z iných častí Európy, oni si pestujú vlastný les a snažia sa do sudov na víno vpletať “terroir “ (topografické, klimatické a pôdne) atribúty slavónskeho duba. Množstvo správne vyzretých, 120-ročných stromov rastúcich v súkromnom lese (s rozlohou viac ako 15 000 ha) im umožňuje vytvárať dostatočné zásoby reziva, ktoré je optimálne aklimatizované a zreje minimálne 24 mesiacov v rovnakých klimatických a environmentálnych podmienkach.
Vysekané drevo na dúšky je poukladané na seba v dlhých radoch a suší sa prírodnou cestou na vzduchu 2 až 7 rokov čo závisí od hrúbky dúšky. Pri vyšších teplotách sa dúšky sprchujú vodou aby sa predišlo praskaniu dreva.
Vynikajúca remeselná zručnosť ich debnárov v spojení so špičkovou technológiou uľahčuje výrobu dubových sudov veľkých rozmerov a zvyšuje tak ich možnosti vypaľovania.
Sudy auric sa môžu pochváliť jedinečným spojením výnimočného prírodného potenciálu, ktorý ponúka storočný, dobre udržiavaný slavónsky dubový les, špičkovej technológie, ultramoderného závodu na výrobu sudov a rozsiahleho know-how nielen v oblasti výroby sudov, ale aj výroby vína.
Zodpovedné obhospodarovanie lesov spoločnosti auric v kombinácii s blízkosťou zdroja dreva a výrobných zariadení prispelo k tomu, čo je dnes všeobecne známe ako vysledovateľnosť.
Hoci Chorvátsko nie je veľmi známe ako región výroby sudov, jeho súčasné územie je pokryté hustými dubovými lesmi, v ktorých sa pestuje slavónsky dub využívaný aj v iných krajinách.
Slavónia je nízko položená a úrodná oblasť Chorvátska známa svojimi lesmi s vysokou hustotou duba letného (Quercus robur). Vďaka pôsobivej rýchlosti rastu a väčším rozmerom kmeňa má tento dub vysokú mieru okysličenia, preto sa tieto dubové sudy zvyčajne nachádzajú v starších talianskych vinárstvach.
Tieto pomaly rastúce dubové lesy boli väčšinou v súkromnom vlastníctve a po stáročia sa v nich trvalo udržateľne hospodárilo, čím sa slavónska verzia duba letného uchránila pred nadmerným využívaním.
Príbeh výroby sudov sa začína u rakúsko-uhorských podnikateľov, ktorí v roku 1886 založili súkromnú spoločnosť na využívanie súkromných lesov miestnej rodiny grófa Pejacsevicha Marcosa - dnes patriacich firme auric. O desať rokov neskôr a v spojení s novými partnermi sa spoločnosť rozrástla na prosperujúcu továreň na dubové produkty Nasic, ktorá má päť píl v slavónskom regióne, továreň na výrobu podlahových krytín a továreň na sudy v Djurdjenovci, neďaleko od súčasného debnárstva auric. Počas prvej svetovej vojny boli tieto priestory značne poškodené, ale čoskoro po nej boli opravené, čo podporilo rozmach výroby nábytku, podláh a sudov. Po vzniku Juhoslovanského kráľovstva novovzniknutá spoločnosť Nasic vyvážala svoje výrobky vo veľkom rozsahu do celej Európy. Neskôr bolo vedením spoločnosti poverené ústredie v Ženeve, ktoré zabezpečovalo vývoz dubových hranolov do Francúzska, Nemecka a ďalších západoeurópskych krajín, ktoré hľadali kvalitný slavónsky dub.